چگونه در 4 قدم می توان به آرامش رسید

چگونه در 4 قدم می توان به آرامش رسید

چگونه در 4 قدم می توان به آرامش رسید

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۵ / بازدید : 375 / لایک : 25

آرام سازی تمرینی ساده و مختصر است که اگر برای شما به عادت تبدیل شود و جزئی از زندگی روزانه شما گردد اثری جادویی بر سلامت و کیفیت زندگی شما خواهد داشت. آرام سازی تکنیکی است که همه ما کمی و بیش با آن آشنا هستیم اما احتمالا هرگز آن را جدی نگرفتیم. کشف آرام سازی و اثرات خارق‌العاده آن بر جسم و روان کشفی تازه نیست. قرن‌هاست در مذاهب، آیین‌ها و مکاتب مختلف، آرام سازی نه تنها توصیه بلکه به شدت بر آن تاکید شده است و تمامی ما به شیوه‌های مختلف با آن آشنا هستیم، آرام سازی به نوعی همان مراقبه در یوگا و نوعی از عبادت در تمامی مذاهب است. حالا با وجود آشنایی مقدماتی شما با آرام سازی در این مطلب جز به جز با روش اجرای آن آشنا شده و باهم به تمرین آن می‌پردازیم.

مراحل آرام سازی بسیار ساده و به شرح زیر می‌باشد:

ابتدا در محیطی نسبتا آرام و ساکت دراز بکشید.
دست‌ها و سر خود را در امتداد بدن خود قرار دهید.
شروع به تنفش عمیق کنید، با بینی خود شش‌هایتان را پر از هوا نموده و با دهانتان به آرامی تمام هوای داخل شش‌های خود را خارج کنید. این کار را 10 بار تکرار کنید.
با تکرار تنفس عمیق و آرام اصطلاحا حواس شما جمع بدنتان شده و به سمت ذهن آگاهی پیش می‌رود، در این زمان شروع به انقباض و انبساط ماهیچه‌های خود نمایید، بدین صورت که از ماهیچه شست پای خود شروع کرده 5 ثانیه آن را منقبض کرده و بعد آن را رها کنید. همین کار را یکی یکی برای تمامی جفت ماهیچه‌هایتان به ترتیب از پایین بدن به سمت بالا انجام دهید. در حین انقباض و انبساط ماهیچه‌ها از تنفس خود غافل نشوید.

همانطور که مشاهده کردید در 4 مرحله ساده و در مدت زمانی نهایتا 20 دقیقه‌ای شما می‌توانید به جسم و روان خود اجازه دهید از آلاینده‌های بی‌شماری که در طی روز با آن‌ها مواجه بوده پاکسازی شود اما در نظر گرفتن چند نکته بسیار ضروری است.در دفعات ابتدایی ممکن است شما زود خسته شوید و تمرکز شما مختل شود. اصلا نگران نباشید تا جایی که می‌توانید ادامه دهید و از ماهیچه‌هایی که می‌شناسید شروع کنید.

سعی نکنید با خودتان مبارزه کنید و مدام خودتان را به خاطر حواسپرتی یا اشتغال ذهنی سرزنش نکنید. اجازه دهید ذهنتان به آرامی و همراه با تنفستان متمرکز شود.اگر در حین آرام‌سازی به خواب رفتید، نگران نشوید. بدن و روان شما آرام گرفته و خواب خوبی را تجربه خواهید کرد.
بعد از چند بار تمرین شما قادر خواهید شد در هر موقعیت و مکانی این تکنیک را استفاده کرده و خود را از تنش به وجود آمده، رها سازید.

 


مقاله آموزشی مرتبط