کاهش وزن در سنین بالا چه دلایلی دارد؟

کاهش وزن در سنین بالا چه دلایلی دارد؟

کاهش وزن در سنین بالا چه دلایلی دارد؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۲-۰۵ / بازدید : 627 / لایک : 200

 

کاهش وزن در سنین بالا چه دلایلی دارد؟

به طور کلی افراد در سنین بالا خیلی راحت‌تر از دوران جوانی خود وزن کم می‌کنند، کاهش وزن اگر چه در میان جوانان بسیار مطلوب است، اما در دوران پیری چندان خوشایند نیست به همین خاطر در این مقاله قصد داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم، همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی در مورد ارتباط کاهش وزن در سنین بالا مشاوره دریافت کنید.

 

علت کاهش وزن در سنین بالا چیست؟

کاهش ناخواسته وزن (یعنی بیش از 5 درصد کاهش وزن بدن در طی شش تا 12 ماه) در 15 تا 20 درصد از افراد مسن رخ می دهد و با افزایش مرگ و میر همراه است.

کاهش وزن ناخواسته می تواند منجر شود به کاهش عملکرد زندگی روزمره،  افزایش خطر شکستگی مفصل ران در زنان ،  بعلاوه ، کاشکسی (از دست دادن توده عضلانی با یا بدون از دست دادن چربی) با اثرات منفی مانند افزایش عفونت و عدم پاسخ به درمان های پزشکی همراه است

می‌توان گفت که ترکیب بدن (Body composition) با افزایش سن تغییرات زیادی پیدا می‌کند، این ترکیب ( شامل چربی، پروتئین، مواد معدنی، آب و...) در دهه سوم زندگی حدود 0.3 کیلوگرم در سال کاهش پیدا خواهد کرد، از دست رفتن این پروتئین، چربی، مواد معدنی، آب و... با افزایش توده چربی در بدن جبران می‌شود. فراموش نکنید که کاهش این مواد مهم تا سنین 65 تا 70 سالگی همچنان ادامه خواهد داشت.

 وزن کل بدن معمولا بعد از 60 سالگی به مقدار 0.2 تا 0.4 در سال کاهش پیدا می‌کند و تا سن 70 سالگی این کاهش وزن به اوج خود خواهد رسید بنابراین کاهش وزن در سنین بالا را نمی‌توان به طورمستقیم به بی‌اشتهایی یا اثرات داروهای مصرفی نسبت داد چراکه از دست رفتن وزن با افزایش سن امری اجتناب‌ناپذیر و طبیعی است.

کاهش وزن در سنین بالا به طور کلی دو دلیل اصلی دارد؛

  • دلیل اول مربوط به مشکلات بنیادی و اساسی بدن بوده و
  • دلیل دوم مربوط به مشکلات روحی و روانی است که با افزایش سن برای افراد اتفاق می‌افتند، طبق تحقیقاتی که در محیط‌های بستری و سرپایی بر روی میانسالان و افراد پیر انجام شده این نتیجه به دست آمده که علت 19 تا 36 درصد از کاهش وزن در بزرگسالان بدخیم بودن بیماری‌هایی است که به آن مبتلا می‌شوند، 9 تا 19 درصد مربوط به بیماری‌های گوارشی غیر بدخیم بوده و شرایط روانی مثل افسردگی و زوال عقل حدود 9 تا 24 درصد عامل کاهش وزن در افراد بزرگسال هستند.

این مشکل همیشه وجود داشته که در هنگام مصرف دارو عوارض جانبی آن‌ها نادیده گرفته می‌شود، تحقیقات نشان داده است که مصرف چند دارو توسط فرد باعث کم اشتهایی شده و همچنین بر روی ذائقه و احساس چشایی افراد با کهولت سن تاثیر زیادی خواهد داشت.

عوامل اجتماعی نیز مثل فقر، اعتیاد به مشروبات الکلی، انزوا، محدودیت‌های مالی و موانع دستیابی به مواد غذایی (به عنوان مثال اختلال در زندگی روزمره، عدم کمک در خرید مواد غذایی یا تهیه وعده غذایی) روی کاهش وزن در افراد پیر تاثیرهای فراوانی دارد.

 

چگونه می‌توان علت را تشخیص داد؟

تحقیقات پایه‌ای به منظور تشخیص علت کاهش وزن شامل مطالعات آزمایشگاهی و تصویربرداری است، تست‌های آزمایشگاهی توصیه شده شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش‌های عملکرد تیروئید، اندازه‌گیری گلوکز، اندازه‌گیری لاکتات دهیدروژناز (LDH)، تجزیه و تحلیل ادرار و مدوفوع و عکس‌برداری از قفسه سینه هستند.

در مطالعهای که بر روی 101 بیمار سرپایی با میانگین سن 65 سال انجام شد، پس از بررسی‌ها و ارزیابی اساسی علت کاهش وزن ناخواسته در 73 بیمار (%72) مشخص شد که 57 نفر از آن‌ها دارای بیماری‌های اساسی بودند و 16 بیمار هم دارای مشکلات روحی و روانی تشخیص داده شدند.

 

درمان برای کاهش وزن در سنین بالا امکان پذیر است

در زمینه درمان باید روی علت اصلی کاهش وزن تمرکز کرد به همین خاطر برای انجام این کار باید یک تیم کامل شامل دندان پزشکان، متخصصان تغذیه، گفتار درمانی، فیزیوتراپی و مددکاران خدمات اجتماعی فعالیت داشته باشند. استراتژی‌های رایج برای کاهش ناخواسته وزن در بزرگسالان شامل تغییرات رژیم غذایی، اصلاحات محیطی، مکمل‌های غذایی، تقویت کننده‌های طعم و محرک اشتها هستند در ادامه با دکترسی با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این استراتژی‌ها برای شما توضیح دهیم.

اصلاحات رژیم غذایی شامل توجه به علایق بیمار، استفاده از مواد غذایی نرم‌تر و مقوی‌تر که بیمار برای جویدن مشکلی پیدا نکند و یاری دادن بیمار برای خوردن غذا است. همچنین عملی کردن ایده‌های خلاقانه می‌تواند سبب بهبود تغذیه شود برای نمونه شبیه‌سازی یک تجربه ناهار خوردن در خانه ممکن است سبب بهبود تغذیه افراد با کهولت سن در خانه سالمندان شود.

مکمل‌های غذایی معمولا به صورت مایع در دسترس هستند، ولی به صورت پودینگ و سوپ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا مکمل‌های غذایی باید کالری مورد نیاز بیمار را تامین کنند اما نباید جایگزین وعده غذایی اصلی شوند.

به یاد داشته باشید که این مکمل‌ها را باید دو ساعت قبل از غذا مصرف کرد.  

چندین دارو برای تحریک اشتها در بزرگسالان وجود دارد که مصرف آن‌ها سبب افزایش میل به غذا خوردن در این افراد خواهد شد، همچنین تحقیقات ثابت کرده که داروی مژسترول استات برای بهبود اشتها در بیماران مبتلا به سرطان و ایدز در سنین بالا تجویز می‌شود بسیار کاربردی است.

میرتازاپین و آنتاگونیست سروتونین که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان یک درمان احتمالی برای کاهش وزن در سنین بالا گزارش شده‌اند؛ چراکه %12 بیمارانی که این دارو را مورد مصرف قرار دادند افزایش وزن پیدا کرده‌اند. میرتازاپین می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای افراد سن بالا مبتلا به افسردگی که از مشکل کاهش وزن ناخواسته رنج می‌برند باشد اما فراموش نکنید که مصرف این دارو با سرگیجه و افت فشار همراه است به همین خاطر در افرادی که به طور معمول این مشکلات را دارند مصرف این دارو پیشنهاد نمی‌شود.

درونابینول و هورمون رشد انسانی، دیگر داروهایی هستند که در این زمینه پیشنهاد شده‌اند، مصرف این داروها برای کوتاه مدت می‌تواند موثر واقع شود و سبب افزایش وزن در افراد با کهولت سن شود، اما در مورد عوارض این دو دارو می‌توان گفت که مصرف داروی درونابینول سبب سمیت سیستم عصبی مرکزی شده و مصرف هورمون رشد انسانی با افزایش مرگ و میر همراه است.

 

کلام پایانی

با افزایش سن به علت بروز بیماری‌های فراوان، ممکن است افراد کاهش وزن زیادی را تجربه کنند علاوه بر این بیماری‌های جسمی مشکلات روحی و روانی مثل افسردگی، انزوا و زوال عقل هم می‌توانند سبب کاهش وزن در افراد دارای کهولت سن شوند. درمان به موقع کاهش وزن در سنین بالا سبب می‌شود که بتوان از کاهش وزن بیش از حد در این افراد جلوگیری کرد.

 

رفرنس:

https://www.aafp.org/afp/2014/0501/p718.html

 


مقاله آموزشی مرتبط