‌کهیر و راه درمان آن چیست؟

‌کهیر و راه درمان آن چیست؟

‌کهیر و راه درمان آن چیست؟

تاریخ : ۱۴۰۰-۰۱-۱۱ / بازدید : 572 / لایک : 100

‌کهیر و راه درمان آن چیست؟

‌کهیر یک بیماری شایع پوستی است که ممکن است در هر سنی از نوزادی تا بزرگسالی رخ دهد. تحقیقات نشان ‌می‌دهد که حدود 20 درصد از افراد در طول عمر خود این بیماری پوستی را تجربه ‌می‌کنند. این بیماری پوستی معمولا خود را با خارش پوستی نشان ‌می‌دهد و در آخر به زگیل‌های قرمز رنگ تبدیل ‌می‌شوند. عوامل مختلفی ممکن است باعث ایجاد ‌کهیر در سطح پوست شوند.

انواع ‌کهیر

معمولا این بیماری پوستی به دو دسته‌ی خوش خیم و مزمن تقسیم بندی ‌می‌شود.

با مراجعه به پزشک و انجام معاینات مشخص ‌می‌شود که بیماری فرد در کدام دسته قرار دارد.

اندازه، تعداد و شکل زائده‌های این بیماری متفاوت است و ‌می‌تواند با توجه به ویژگی‌های ژنتیکی افراد و خصوصیات منطقه‌ای در سرتاسر جهان متفاوت باشد.

معمولا در شب خارش این ضایعات بیشتر ‌می‌شود به صورتی که حتی به خراشیدگی پوست منجر ‌می‌شوند.

‌کهیر خوش خیم معمولا به صورت خود به خودی ایجاد ‌می‌شوند و تا زمان محدودی در سطح پوست باقی ‌می‌مانند. درمان این نوع از بیماری آسان است و فرد مبتلا ‌می‌تواند با رعایت رژیم غذایی و یا استفاده از دارو‌های مخصوص به درمان هر چه سریع‌تر خود کمک کند.

در مقابل، ‌کهیر‌های مزمن وجود دارند که ممکن است تا سالیان سال در بدن بیمار وجود داشته باشند. معمولا درمان این بیماری سالیان سال طول ‌می‌کشد و لازم است تا فرد همواره تحت درمان باشد. این نوع از بیماری تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی فرد بیمار خواهد گذاشت.

پیشگیری از ‌کهیر

علت ایجاد این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما نکته‌ی قابل توجه در خصوص این بیماری پوستی آن است که مانند تما‌‌می ‌بیماری‌ها ‌می‌توان با رعایت نکاتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. هر فرد ‌می‌تواند با تجربه، محرک‌های پوستی خود را شناسایی کند و با کنترل شرایط از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

در ادامه با دکترسی همراه باشید تا راه حل‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری را فرا بگیرید:

  1. معمولا داشتن خواب منظم تاثیر ویژه‌ای بر سیستم سلامت بدن دارد. مطالعات نشان ‌می‌دهند که افرادی که از عادت خواب منظم برخوردار هستند درصد ابتلای پاین‌تری به این بیماری دارند.
  2. داشتن برخی از عادات غذایی به صورت تکرار شونده منجر به ایجاد ضایعات ‌کهیر مانند بر روی پوست ‌می‌شود. فرد بیمار لازم است تا از داشتن این مواد غذایی در رژیم خود خودداری کند. مصرف زیاد موادی مانند صدف، بادام ز‌مینی و تخم مرغ احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش ‌می‌دهد.
  3. از در معرض بودن محرک‌های فیزیکی مانند فشار و گرمای بیش از حد خودداری کنید. تحقیقات نشان ‌می‌دهند که محرک‌های فیزیکی مانند گرما ‌می‌توانند پوست را مستعد التهابات و ابتلا به این بیماری پوستی کنند.
  4. افرادی که به مدت زیادی در معرض تابش نور خورشید قرار ‌می‌گیرند بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا ‌می‌شوند. تابش طولانی مدت آفتاب بر سطح پوست به بیماری‌های پوستی زیادی منجر ‌می‌شود. به این افراد توصیه ‌می‌شود همواره از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.
  5. برخی از افراد با نیش حشرات و یا گزش آن‌ها به این بیماری پوستی دچار ‌می‌شوند. سعی شود با کنترل محیط این عامل بیماری حذف شود.
  6. مطالعات نشان ‌می‌دهند که میزان استرس و فشار‌های عصبی ‌می‌تواند بر سلامت پوست اثر بگذارد. در برخی از موارد فشار‌های عصبی خود را به شکل این بیماری پوستی بروز ‌می‌دهند. به افراد توصیه ‌می‌شود که با کنترل روان و قرار گرفتن در محیط‌های دور از تنش از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند.
  7. بیماری‌های پیشین مانند عفونت‌های ویروسی از قبیل سرماخوردگی و یا عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت مجاری ادراری نیز محرک این بیماری هستند. بیمار مبتلا به این دست عفونت‌ها باید هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کند و فرایند معالجه را شروع کند. این کار به او کمک ‌می‌کند تا ارگان‌های ثانویه بدن خود را درگیر بیماری و اثرات جانبی آن نکند.
  8. عوارض جانبی مصرف برخی از دارو‌ها مانند آنتی بیوتیک‌ها و آسپرین ‌می‌تواند به صورت عارضه‌های ‌کهیر ظهور کند. در صورتی که با مصرف این دارو‌ها به این مشکل پوستی برخورد کردید با مراجعه به پزشک معالج و در اطلاع قرار دادن او نسبت به درمان هر چه زودتر خود اقدام کنید.

در اینجا تلاش شده است تا چندین راه کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری ذکر شوند. از آنجایی که واکنش بدن هر فرد نسبت به عوامل محیطی متفاوت است، محرک‌های این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. در صورتی که نشانه‌هایی از این بیماری را مشاهده کردید با مراجعه به پزشک پوست و یا با نصب اپلیکیشن مشاوره آنلاین دکترسی نسبت به درمان هرچه زودتر خود اقدام کنید.

راه درمان ‌کهیر

هدف از درمان این بیماری آن است تا امکان حضور فیزیکی فرد در محیط‌های زندگی، کاری و تحصیل افزایش پیدا کند. همچنین اثرات جانبی این بیماری بهتر کنترل شود. به این ترتیب کیفیت زندگی فرد کمتر دست خوش تغییرات منفی خواهد شد.

پایه اصلی درمان اساسی برای انواع عارضه‌های این بیماری انواع فرعی آنتی هیستامین‌های نسل دوم H1 است. در صورت امکان، توصیه ‌می‌شود تا از دارو‌های آنتی هیستامین H1 قدیمی‌خودداری شود. زیرا این دارو‌ها اثرات جانبی نظیر اختلال در الگوی خواب فرد بیمار را به همراه دارند. با این وجود اگر نیاز به مصرف وریدی دارو‌ها احساس شود، فقط آنتی هیستامین‌های نسل اول H1 در این مورد کاربردی خواهند بود.

آنتی هیستامین‌های نسل دوم H1 که برای درمان این بیماری پوستی استفاده ‌می‌شوند از قبیل آزلاستین، بیلاستین، دسلوراتادین، ​​اباستین، فکسوفنادین، لوراتادین، ​​‌میزولاستین و روپاتادین هستند. افراد مبتلا به ‌کهیر خوش خیم خیلی زودتر از بیماران درگیر با شدت مزمن این بیماری به این دارو‌ها واکنش نشان ‌می‌دهند و زودتر درمان ‌می‌شوند.

در مواردی که فرد بیمار علائمی ‌مانند ناراحتی‌های تنفسی از قبیل تنگی نفس و خس خس را از خود بروز دهد توصیه ‌می‌شود تا تحت نظارت پزشک معالج بستری شود. در مواردی که شدت این بیماری زیاد باشد فرد به افت فشار خون نیز دچار ‌می‌شود. پزشک معالج در این مرحله به حذف عامل دارویی موثر در این حالت ‌می‌پردازد.

در صورتی که ‌کهیر ناشی از بیماری عفونت‌های باکتریایی باشد تجویز آنتی بیوتیک برای قطع ریشه‌ بیماری موثر خواهد بود. اگر بیماری در اثر گزش حشرات ایجاد شده باشد باید به تر‌میم محل سوزش پرداخت. از درمان‌های پوستی نظیر استفاده از لوسیون‌ها و پماد‌های ضد خارش و خنک کنند‌ه‌ پوست نیز ‌می‌توان استفاده کرد تا از شدت ناراحتی‌های پوستی فرد بیمار کاسته شود.

در مواردی که شدت بیماری زیاد باشد تجویز مقادیری از گلوکوکورتیکواستروئید‌ها به صورت خوراکی یا داخل وریدی و آنتی هیستامین H1 به صورت وریدی ممکن است لازم باشد و تا بهبود بیمار به صورت دوره‌ای تکرار شود.  

نکات مهمی ‌که هر فرد مبتلا به این بیماری باید بداند

مانند تما‌‌می ‌بیماری‌ها در صورت مشاهد‌ه‌ی علائم کهیر لازم است تا به پزشک متخصص مراجعه شود.

مصرف خودسرانه‌ی آنتی هسیتا‌مین‌ها بر روی ارگان‌های قلب، ریه و کلیه آثار جانبی زیادی دارد. هم چنین در زنان باردار مصرف لوراتادین و سیتریزین باید تحت نظر پزشک متخصص و در دوز‌های کنترل شده صورت بگیرد.

در پایان از شما همراهان گرامی دعوت می‌کنیم برای دانستن مطالب روز پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، اپلیکیشن دکترسی را نصب کنید.

 

منابع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/9781119142812.ch63


مقاله آموزشی مرتبط