کودکان و تاثیر گرسنگی بر رفتارهای آن ها

کودکان و تاثیر گرسنگی بر رفتارهای آن ها

کودکان و تاثیر گرسنگی بر رفتارهای آن ها

تاریخ : ۱۳۹۹-۰۵-۲۵ / بازدید : 420 / لایک : 20

همراهان عزیز بعد ازبررسیاین که چرا کودکان دوست دارند یک لباس را استفاده کنند مسئله گرسنگی  میرسیم که مسئله مهمی است که در تمامی افراد تاثیر گذارهست. این تاثیر ممکن است جسمی یا روانی باشد و نبود تغذیه مناسب مطمئنا رفتار افراد را تغییر می‌دهد.در این بین، کودکان به دلیل نداشتن توان لازم در برابر گرسنگی، با بیشترین مسائل تغذیه‌ای مواجه هستند و گرسنگی کودکان از اهمیت ویژه‌ای در بروز رفتارهای کودکان دارد.تغییر رفتار و خشونت نتایجی است که در اثر تغذیه نامناسب در کودکان به وجود می‌آید و این رفتار ممکن است به صورت‌های مختلف بروز کند.

وجود عادت‌های غلط یا بی‌میلی کودک به غذا نکته مهمی است که والدین باید از همان دوران اولیه به آن توجه داشته باشند و شاید دلیل مشکل بی‌میل بودن به غذا و گرسنگی کودکان، خود والدین هستند.

رفتارهای تاثیر گذار والدین روی تغذیه کودکان

والدین نقش مهم و اساسی روی شکل گرفتن عادت‌های فرزندانشان دارند که توجه به این عادت‌ها از همان دوران کم سنی کودک اهمیت دارد.

رفتار والدین و توجه نکردن آن‌ها به برقراری ارتباط با فرزند، می‌تواند منجر به بی‌میلی فرزندان به غذا شود.برای نمونه در صورتی که کودک مجبور به تغذیه از غذایی شود که علاقه‌ای به آن ندارد، مطمئنا با واکنش مخالف پاسخ خواهد داد و در صورت زورگویی بیشتر والدین، ممکن است این رفتار مخالفت‌آمیز شدیدتر شود.این رفتار زورگویانه والدین تاثیر منفی زیادی روی واکنش کودکان و موضوع گرسنگی کودکان دارد و در این شرایط، هنر والدین است که می‌تواند در تغییر رفتار کودکان اهمیت زیادی داشته باشد.

در حقیقت، ممکن است هر یک از کودکان میل غذایی متفاوتی داشته باشند که در این بین، بهتر است والدین این برنامه را در نظر بگیرند.

این رفتار والدین ممکن است در مورد زمان غذا خوردن نیز مشکلاتی را پیش بیاورد. غذا دادن و مجبور کردن کودکان در هر زمان و هر شرایطی، مطمئنا واکنش منفی کودک را به همراه دارد که برای حل این مشکل بهتر است والدین، زمان غذا دادن به فرزندشان را با برنامه غذایی و در زمان مناسب آن تنظیم کنند.

سلامت کودکان و نوزادان

سلامت کودکان و نوزادان مستقیما وابسته به برنامه‌های غذایی و تغذیه آن‌ها است. مواردی مانند تغییر رفتار و عصبانی شدن غیرعادی کودک و وجود استرس در کودکان نیز ممکن است به دلیل گرسنگی کودکان باشد و سلامت آن‌ها را به خطر بیاندازد.

دوران کودکی اولین مرحله زندگی افراد است و اهمیت زیادی دارد که به تقویت وعده‌های غذایی و مصرف غذاهای سالم فرزندان توجه شود.

در این دوران است که والدین به صورت خود آگاه یا ناخود آگاه عادت‌های غذایی فرزندان را شکل می‌دهند و ممکن است به دلیل گرسنگی کودکان، یک عادت نادرست غذایی تا سال‌ها بعد در رفتار غذایی کودک باقی بماند.والدین باید به مصرف مواد سالم مانند سبزیجات و میوه‌ها توجه زیادی کنند و تجربه نشان داده است، عادت مصرف موادی مانند سبزیجات و نبود میل به مصرف آن‌ها در فرزندان در ابتدای دوران کودکی شکل می‌گیرد.

تاثیر مستقیم گرسنگی کودکان روی عملکرد مغز

مغز و توجه به تغذیه  اهمیت بسیار زیادی در موضوع گرسنگی کودکان دارد.عملکرد صحیح مغز که وظیفه کنترل کردن سایر اعضای بدن را دارد، اهمیت زیادی دارد که در صورت توجه نکردن به آن، مشکلات بسیار زیادی برای اعضای بدن به وجود می‌آید.

این ارگان انرژی خود را از مواد غذایی به دست می‌آورد و شاید کمترین مشکل به وجود آمده برای آن در صورت نبود تغذیه مناسب، تغییر خلق و خو باشد.تغذیه نادرست و نرسیدن انرژی به مغز و سلول‌های آن مستقیما روی رفتار کودک تاثیر دارد و عصبی شدن کودک و رفتار نامناسب وی دور از انتظار نیست.

در صورت نبود برنامه غذایی صحیح و به‌ موقع و گرسنگی کودکان ممکن است مشکلات بزرگتری مانند رفتارهای تهاجمی نیز به وجود بیاید.قدرت تحلیل و بخش حافظه مغز نیز به صورت قابل توجهی به انرژی غذایی و مواد مختلف نیاز دارد تا به صورت مناسب کار کند.

تمامی این مشکلات ممکن است به استرس منجر شود و درمان استرس کودکان در مدرسه و سایر مشکلات تغذیه‌ای کودک در محیط آموزشی روشی مناسب است چرا که در محیط آموزشی، فعالیت‌های مختلف رفتاری و عادت‌های کودک نمایان می‌شود.

استرس در کودکان

استرس در کودکان مشکل شایعی است که در صورت توجه نکردن به آن در ابتدای امر، مشکلات بزرگتری نیز به وجود می‌آید.درمان قطعی استرس کودکان ممکن است با تغییر برنامه غذایی انجام شود و مراجعه به روانپزشک کودکان بهترین روش برای اطلاع از مشکل و فهمیدن دلیل تغذیه نامناسب و گرسنگی کودکان است.شاید تغییر برنامه غذایی کودک به صورت جزئی جلوی بسیاری از مشکلات آینده را بگیرد.

در حقیقت، غذاهای مختلف تاثیر متفاوتی روی رفتار فیزیکی بدن و رفتار روانی کودک دارند و متخصصان تغذیه برای جلوگیری از استرس در کودکان و حتی افراد بزرگسال مصرف بعضی از غذاها را پیشنهاد می‌دهند.

علائم افسردگی در کودکان و تاثیر استرس روی آن

استرس کودکان که ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب در منزل و گرسنگی کودکان باشد، علائم مختلفی دارد که می‌توان از بین آن‌ها سردرد مداوم، تعرق شدید، تنفس سریع، کم اشتهایی و بی اشتهایی و ضعف و خستگی را نام برد.علائم استرسی که دلیل آن گرسنگی و تغذیه نادرست است، ممکن است به صورت فیزیکی باشند که کم اشتهایی و در نتیجه ضعف و خستگی از علائم مهم آن هستند.

با این حال، وجود استرس در کودک با مشکلات رفتاری نیز بروز خواهد کرد که مهم‌ترین آن‌ها عصبانیت زود هنگام، نبود تمرکز و افسردگی هستند.اما استرس ممکن است منجر به احساس گرسنگی بیشتر و غیرعادی شود. گرسنگی کودکان به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد اما ممکن است استرس بیش از حد، گرسنگی غیر عادی را به وجود آورد.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا اشاره کردیم دوران کودکی زمان حساسی است که توجه والدین به عادت‌های مختلف فرزندان در شکل‌گیری رفتار آن‌ها در آینده اهمیت زیادی دارد.کودکان در این زمان است که با عادت‌های غذایی مختلف آشنا می‌شوند و احتمالا بسیاری از عادت‌های این دوران تا سال‌ها همراه کودک خواهد بود.توجه والدین به رفتار غذایی کودکان چیزی است که از مشکلات آینده جلوگیری می‌کند. باید توجه داشت، گرسنگی کودکان راه حل‌های آسانی دارد و شاید مراجعه به یک روانپزشک کودکان در ابتدای امر بهترین روش باشد.

 اگر تا به الان با کودکان خود به رفتارهای بالا  برخورد داشته اید تجربه خود را  با ما به اشتراک بگذارید. 

منابع:

https://www.apa.org

https://nmcdn.io

 


مقاله آموزشی مرتبط